اثر مثبت تحریم‌ها بر تعاملات فرهنگی
56 بازدید
تاریخ ارائه : 11/7/2012 9:32:00 AM
موضوع: سایر

درست است که تحریم‌ها بر بودجه‌های فرهنگی اثرگذار شده است حتی به نحوی که بودجه شش‌ماهه دوم برخی از نهادهای فرهنگی به حدی رسیده است که صرفاً کفاف ادامه حیات اسمی پیدا کرده‌اند و فقط هزینه کارکنان رسمی خود را می‌توانند تأمین کنند. 
اما نکته همین جاست در این بحران نهادها و مؤسساتی تاکنون جزیره‌ای حرکت می‌کردند برای ازبین نرفتن فلسفه وجودیشان به اندیشه تعامل با دیگر نهادها افتاده‌اند و برخی هم به تعاملاتی دست پیدا کرده‌اند. 
نهادهایی بودند و هستند که بودجه دارند ولی برنامه ندارند یا استقبالی از برنامه‌هایشان نمی‌شود، نیاز دارند نیرو ندارند، نهادهایی که نیروی انسانی و فعال فرهنگی دارند و باز بودجه ندارند و نهادهایی بودند که با غرور بدون اندکی تأمل به دوباره کاری و موازی کاری می‌پرداختند. اما در این برهه برخی جهت به تعطیلی نکشیده شدن خود راهی جز تعامل پیدا نکرده‌اند و باعث شده به تدریج راه تعاملات بین مؤسسات و نهادهای فرهنگی باز شود بدون تکبر با تعامل همه جانبه و این را باید از برکات تحریم‌ها دانست امری که باعث استفاده بیشتر نهادهای فرهنگی از ظرفیت هم خواهد شد؛ و انتظار می‌رود این تعاملات در آینده نیز ادامه پیدا کند که در این صورت هزینه‌ها به مراتب کاهش یافته و غنای برنامه‌ها بیشتر خواهد شد. 
از سوی دیگر در حال حاضر مؤسسات و نهادهای فرهنگی و حتی فعالان فرهنگی جهت تأمین نیازهای مادی و اجرایی خود به سوی مردم دست دراز می‌کنند و البته چاره‌ای جز این برایشان نمانده است. که این نیز باعث مشارکت هرچه بیشتر مردم در امور فرهنگی و از خود دانستن این‌گونه فعالیت‌ها خواهد شد که با زهم تأثیر فعالیت‌های فرهنگی را دوچندان خواهد کرد؛ و این تعاملات به سویی حرکت خواهد کرد که مردم برای فرهنگشان علاوه بر دغدغه بیشتر، برای استفاده از فعالیت‌های فرهنگی در سبد خانوار خود هزینه ای را در نظر بگیرند؛ و این برنامه‌ای است که بالاجبار مؤسسات خصوصی و دولتی و افراد فرهنگی برای ادامه حیات خود دنبال می‌کنند. 
در تمام موارد فوق حرکت به سمتی است که فرهنگ وابسته اقتصاد متکی به نفت و دولتی جای خود را به فرهنگ مردمی خواهد داد که تا حدی بر اساس نیازهای جامعه شکل خواهد گرفت. که البته آسیب‌هایی هم در پی خواهد داشت که جا دارد برخی از آن‌ها ذکر گردد: 
اگر فعالان عرصه فرهنگ کم‌تحرک شوند و نیازهای مردم را در جهت درست سوق ندهند و نیازهای واقعی را به مردم معرفی نکنند و حتی نیازسازی درستی نکنند یقیناً عده‌ای سودجو هستند مردم را به سمت سراب سوق دهند و نیازهای فرهنگی کاذب و غیر واقعی را در جامعه رشد دهند تا محصولات ضد فرهنگی یا کم ارزش خودشان را عرضه کنند و جامعه را از حرکت به سمت نیازهای حقیقی‌اش باز دارند. که البته هم‌اکنون به شدت در حال تلاشند که به عنوان نمونه عرفان‌ها و معنویت‌های کاذب و فراعلم قسمتی از آن هستند که رهبری هم بارها به آن اشاره کرده‌اند. 
همچنین چون نیازها جهت‌دهی درست نشده به تدریج نیازهای عقلانی و احساسی توأمان دینی جای خود را به نیازهای احساسی صرف بدون تدبر در سبد فرهنگی مردم جای باز کرده است نمونه بارز آن شوق فراتر مردم به مداحان و مرثیه خوانان به جای منبری‌هاست که هنرشان ترسیم حکمت‌ها و سخنان گهربار اهل بیت علیهم السلام و تشریح احکام و آداب مسلمین است. البته مداحان جایگاه والایی دارند اما نباید طوری شود که منابر تعطیل شود و صرفاً عزاداری باشد که یقیناً مداحی بی حکمت نیز تعطیل و جای خود را به نوازندگان و خوانندگان خواهد داد. که در برخی مناطق این‌گونه شده است.